Recruiting: Playoffs Round 2 (Class of '17, '18 and '19)

Discussion in 'Recruiting the State of Texas' started by Highwayman, Nov 15, 2016.

  1. Highwayman

    Highwayman Super Moderator

    CLASS OF 2017

    QB Sam Ehlinger & LB Levi Jones, Austin Westlake (9-2)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Converse Judson (9-2)
    Location: Chaparral Stadium aka Ebbie Neptune Field (Eanes ISD)
    Address: 4100 Westbank Dr, Austin, TX 78746
    Round 1: WIN – Austin Westlake 48, San Antonio Reagan 3

    RB JK Dobbins, La Grange (5-6)
    Round 1: LOSS – Salado 35, La Grange 34 (OT)

    WR Omar Manning, Lancaster (10-1)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Dallas Wilson (10-1)
    Location: Gopher-Warrior Bowl (Grand Prairie ISD)
    Address: 250 E Tarrant Rd, Grand Prairie, TX 75050
    Round 1: WIN – Lancaster 56, Arlington Seguin 14

    WR Damion Miller, Tyler John Tyler (10-1)
    Date/Time: Saturday, November 19th @ 2 p.m.
    Opponent: Dallas Jesuit Prep (8-3)
    Location: Mesquite Memorial Stadium (Mesquite ISD)
    Address: 2411 W Scyene Rd, Mesquite, TX 75149
    Round 1: WIN – Tyler John Tyler 50, Lufkin 49

    OL Chuck Filiaga, Aledo (11-0)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
    Opponent: Grapevine (10-1)
    Location: Roughrider Stadium (Eagle Mountain-Saginaw ISD)
    Address: 800 N Blue Mound Rd, Saginaw, TX 76131
    Round 1: WIN – Aledo 63, Wichita Falls Rider 20

    DT Damion Daniels & CB Chevin Calloway, Dallas Bishop Dunne (6-5)
    Date/Time: Saturday, November 19th @ TBA
    Opponent: San Antonio Central Catholic (5-5)
    Location: Bob Benson Stadium
    Address: 1403 North Saint Marys St, San Antonio, TX 78215
    Round 1: WIN – Dallas Bishop Dunne 29, Argyle Liberty Christian 7

    DE K’Lavon Chaisson, Galena Park North Shore (10-1)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
    Opponent: Dickinson (10-1)
    Location: Sam Vitanza Stadium (Dickinson ISD)
    Address: 3800 Baker Avenue, Dickinson, TX 77539
    Round 1: WIN – Galena Park North Shore 54, Pasadena Memorial 0

    DE Taquon Graham, Temple (8-3)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Pflugerville Connally (0-0)
    Location: Connally Stadium (Pflugerville ISD)
    Address: 13212 N Lamar, Austin, TX 78753
    Round 1: WIN – Temple 34, Corsicana 10

    LB Baron Browning, Kennedale (8-3)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Terrell (0-0)
    Location: Eagle Stadium (DeSoto ISD)
    Address: 600 Eagle Dr, DeSoto, TX 75115
    Round 1: WIN – Kennedale 63, Dallas Wilmer-Hutchins 0

    LB Anthony Hines, Plano East (6-5)
    Round 1: LOSS – Carrollton Hebron 40, Plano East 35

    LB Devodrick Johnson, Dallas Kimball (3-8)
    Round 1: LOSS – Dallas Wilson 83, Dallas Kimball 20

    ATH Montrell Estell, Hooks (6-5)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Gunter (11-0)
    Location: Royse City ISD Stadium
    Address: FM 2642 at IH 30 E, Royse City, TX 75189
    Round 1: WIN – Hooks 41, Lone Oak 26
     
  2. Highwayman

    Highwayman Super Moderator

    CLASS OF 2018

    QB Jalen Mayden & S Isaiah Humphries, Sachse (11-0)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: The Woodlands (11-0)
    Location: Waco ISD Stadium
    Address: 1401 S New Rd, Waco, TX 76711
    Round 1: WIN – Sachse 34, Dallas Skyline 13

    QB Tanner Mordecai, Waco Midway (8-3)
    Round 1: LOSS – Cedar Hill 52, Waco Midway 17

    QB Spencer Sanders, Denton Ryan (11-0)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
    Opponent: Richland High (0-0)
    Location: Northwest ISD Stadium
    Address: 18501 Hwy 114, Justin, TX 76247
    Round 1: WIN – Denton Ryan 54, Fort Worth Brewer 13

    RB Kirby Bennett, Allen (11-0)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Belton (0-0)
    Location: Mesquite Memorial Stadium (Mesquite ISD)
    Address: 2411 W Scyene Rd, Mesquite, TX 75149
    Round 1: WIN – Allen 34, Euless Trinity 25

    RB Josh Fleeks, OL Parker Cupp & DT Shabazz Dotson, Cedar Hill (9-2)
    Date/Time: Saturday, November 19th @ 2 p.m.
    Opponent: Denton Guyer (9-2)
    Location: Vernon Newsom Stadium (Mansfield ISD)
    Address: 3700 East Broad St, Mansfield, TX 76063
    Round 1: WIN – Cedar Hill 52, Waco Midway 17

    RB Kelan Walker, DeSoto (11-0)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Southlake Carroll (10-1)
    Location: Tom Kimbrough Stadium (Plano ISD)
    Address: 700 N Murphy Rd, Murphy, TX 75094
    Round 1: WIN – DeSoto 51, Killeen High 7

    RB Craig Williams, Crosby (9-2)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
    Opponent: Fort Bend Marshall (9-2)
    Location: Clyde Abshier Stadium (Deer Park ISD)
    Address: 710 W San Augustine, Deer Park, TX 77536
    Round 1: WIN – Crosby 33, Vidor 24

    WR Kalon Barnes, Silsbee (6-5)
    Round 1: LOSS – Carthage 34, Silsbee 30

    WR Brennan Eagles, Alief Taylor (9-2)
    Round 1: LOSS – Dickinson 35, Alief Taylor 21

    WR Josh Moore, OL Silas Robinson & S Jordan Moore, Yoakum (7-4)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Lyford (8-3)
    Location: Pirate Stadium (Sinton ISD)
    Address: N Pirate Blvd, Sinton, TX 78387
    Round 1: WIN – Yoakum 62, Marion 30

    WR Jalen Preston, Manvel (11-0)
    Date/Time: Saturday, November 19th @ 2 p.m.
    Opponent: New Caney (9-2)
    Location: TDECU Stadium (University of Houston)
    Address: 3100 Cullen Boulevard, Houston, TX 77004
    Round 1: WIN – Manvel 78, Houston Austin 6

    WR Al’vonte Woodard, CB Anthony Cook & CB D’shawn Jamison, Houston Lamar (10-1)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
    Opponent: Fort Bend Ridge Point (11-0)
    Location: Tully Stadium (Spring Branch ISD)
    Address: 1050 Dairy Ashford, Houston, TX 77079
    Round 1: WIN – Houston Lamar 15, Cy-Fair 14

    TE Malcolm Epps, Spring Dekaney (5-6)
    Round 1: LOSS – Klein Collins 35, Spring Dekaney 0

    TE Mustapha Muhammad & LB Chad Bailey, Fort Bend Ridge Point (11-0)

    Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
    Opponent: Houston Lamar (10-1)
    Location: Tully Stadium (Spring Branch ISD)
    Address: 1050 Dairy Ashford, Houston, TX 77079
    Round 1: WIN – Fort Bend Ridge Point 42, Katy Morton Ranch 23

    OL Colten Blanton, Cypress Ranch (11-0)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Katy High (9-2)
    Location: NRG Stadium (Houston Texans)
    Address: Murworth Dr at Kirby Drive, Houston, TX 77054
    Round 1: WIN – Cypress Ranch 63, Bellaire 42

    OL Barton Clement, Fort Bend Marshall (9-2)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
    Opponent: Crosby (9-2)
    Location: Clyde Abshier Stadium (Deer Park ISD)
    Address: 710 W San Augustine, Deer Park, TX 77536
    Round 1: WIN – Fort Bend Marshall 58, Houston Sterling 12

    OL Alex Costilla, San Marcos (6-5)
    Round 1: LOSS – Round Rock Stony Point 40, San Marcos 35

    OL Chasen Hines, Marshall (6-5)
    Round 1: LOSS – Wylie East 69, Marshall 35

    OL Darrell Simpson, Justin Northwest (10-1)
    Date/Time: Saturday, November 19th @ 2 p.m.
    Opponent: Colleyville Heritage (8-3)
    Location: The Star in Frisco
    Address: 3680 Dallas Pkwy, Frisco, TX 75034
    Round 1: WIN – Justin Northwest 31, Denton High 29

    DT Calvin Avery, Dallas Bishop Dunne (6-5)
    Date/Time: Saturday, November 19th @ TBA
    Opponent: San Antonio Central Catholic (5-5)
    Location: Bob Benson Stadium
    Address: 1403 North Saint Marys St, San Antonio, TX 78215
    Round 1: WIN – Dallas Bishop Dunne 29, Argyle Liberty Christian 7

    DT Keondre Coburn, Spring Westfield (8-3)
    Date/Time: Thursday, November 17th @ 7 p.m.
    Opponent: Round Rock Stony Point (4-7)
    Location: NRG Stadium (Houston Texans)
    Address: Murworth Dr at Kirby Dr, Houston, TX 77054
    Round 1: WIN – Spring Westfield 35, Houston Stratford 3

    DE Juan Henry & S Caden Sterns, Cibolo Steele (10-1)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Austin Vandegrift (6-5)
    Location: Toyota Rattler Stadium
    Address: 3593 S Old Bastrop Hwy, San Marcos, TX 78666
    Round 1: WIN – Cibolo Steele 42, San Antonio Brandeis 21

    DE Max Wright, Katy Taylor (9-2)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
    Opponent: Cypress Ridge (9-2)
    Location: Waller ISD Stadium
    Address: 20735 Stokes Rd, Waller, TX 77484
    Round 1: WIN – Katy Taylor 60, Fort Bend Kempner 42

    LB Alston Orji, Rockwall High (6-5)
    Date/Time: Saturday, November 19th @ 1 p.m.
    Opponent: Coppell (9-2)
    Location: Eagle Stadium (Allen ISD)
    Address: Exchange Parkway at North Greenville Ave, Allen, TX 75002
    Round 1: WIN – Rockwall High 51, Montgomery 41

    CB Jalen Green, Houston Heights (4-7)
    Round 1: LOSS – Houston Langham Creek 50, Houston Heights 13

    CB Trevon Moehrig-Woodard, Spring Branch Smithson Valley (8-2)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Austin Lake Travis (10-1)
    Location: Bobcat Stadium (Texas State University)
    Address: Aquarena Springs Dr at Post Rd, San Marcos, TX 78666
    Round 1: WIN – Spring Branch Smithson Valley 53, San Antonio Warren 7

    S Cameron Jones, Euless Trinity (7-4)
    Round 1: LOSS – Allen 34, Euless Trinity 25

    S Atanza Vongor, South Grand Prairie (6-5)
    Round 1: LOSS – Belton 38, South Grand Prairie 30

    ATH BJ Foster, Angleton (9-2)
    Date/Time: Saturday, November 19th @ 2 p.m.
    Opponent: Dripping Springs (0-0)
    Location: Bobcat Stadium (Texas State University)
    Address: Aquarena Springs Dr at Post Rd, San Marcos, TX 78666
    Round 1: WIN – Angleton 73, San Antonio Lanier 0
     
  3. Highwayman

    Highwayman Super Moderator

    CLASS OF 2019

    QB Grant Gunnell, Houston St. Pius X (10-0)
    Date/Time: Saturday, November 19th @ TBA
    Opponent: Dallas Parish Episcopal (7-4)
    Location: Parsley Field
    Address: 811 W Donovan St, Houston, TX 77091
    Round 1: BYE

    QB Grant Tisdale & WR Theo Wease, Allen (11-0)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Belton (0-0)
    Location: Mesquite Memorial Stadium (Mesquite ISD)
    Address: 2411 W Scyene Rd, Mesquite, TX 75149
    Round 1: WIN – Allen 34, Euless Trinity 25

    RB Noah Cain, Denton Guyer (9-2)
    Date/Time: Saturday, November 19th @ 2 p.m.
    Opponent: Cedar Hill (9-2)
    Location: Vernon Newsom Stadium (Mansfield ISD)
    Address: 3700 East Broad St, Mansfield, TX 76063
    Round 1: WIN – Denton Guyer 52, Trophy Club Byron Nelson 21

    RB Deondrick Glass, Katy High (9-2)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Cypress Ranch (11-0)
    Location: NRG Stadium (Houston Texans)
    Address: Murworth Dr at Kirby Dr, Houston, TX 77054
    Round 1: WIN – Katy High 51, Fort Bend Travis 25

    WR Marquez Beason & S Brian Williams, Dallas Bishop Dunne (6-5)
    Date/Time: Saturday, November 19th @ TBA
    Opponent: San Antonio Central Catholic (5-5)
    Location: Bob Benson Stadium
    Address: 1403 North Saint Marys St, San Antonio, TX 78215
    Round 1: WIN – Dallas Bishop Dunne 29, Argyle Liberty Christian 7

    WR Jalen Curry, Stafford (7-4)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Kilgore (7-4)
    Location: Tiger Stadium (College Station ISD)
    Address: 1801 Harvey Mitchell Pkwy, College Station, TX 77840
    Round 1: WIN – Stafford 54, Houston Worthing 0

    OL Andrew Coker, Katy Taylor (9-2)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
    Opponent: Cypress Ridge (9-2)
    Location: Waller ISD Stadium
    Address: 20735 Stokes Rd, Waller, TX 77484
    Round 1: WIN – Katy Taylor 60, Fort Bend Kempner 42

    OL Kenyon Green, Humble Atascocita (9-1)
    Date/Time: Saturday, November 19th @ 12 p.m.
    Opponent: Pearland High (8-3)
    Location: NRG Stadium (Houston Texans)
    Address: Murworth Dr at Kirby Dr, Houston, TX 77054
    Round 1: WIN – Humble Atascocita 56, Deer Park 17

    LB Anfernee Orji, Rockwall High (6-5)
    Date/Time: Saturday, November 19th @ 1 p.m.
    Opponent: Coppell (9-2)
    Location: Eagle Stadium (Allen ISD)
    Address: Exchange Parkway at North Greenville Ave, Allen, TX 75002
    Round 1: WIN – Rockwall High 51, Montgomery 41

    S Jamal Morris, Fort Bend Bush (6-5)
    Round 1: LOSS – Katy Cinco Ranch 31, Fort Bend Bush 17

    ATH Velton Gardner, Dallas Skyline (5-6)
    Round 1: LOSS – Sachse 34, Dallas Skyline 13

    ATH Jordan Whittington, Cuero (11-0)
    Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
    Opponent: Crystal City (8-3)
    Location: Alamo Stadium (San Antonio ISD)
    Address: 760 Stadium Dr, San Antonio, TX 78212
    Round 1: WIN – Cuero 59, Raymondville 20
     
  4. Highwayman

    Highwayman Super Moderator

  5. 10isgod

    10isgod Member Who Talks (A Lot!)

    These matchups make no sense to me. Why are Teams like Sachse, and The Woodlands playing in the second round? There are a ton of matchups of teams that have somewhere between 2-4 losses, especially on the right side of the bracket, that it makes no sense to line up two undefeateds like that.
     

Share This Page